Dr. Hőgyes Endre
Dr. Hőgyes Endre (1847-1906) vizsgálta a belső fül egyensúlyérzékelő szervét, az egyensúlyozás és a szemmozgások összefüggését, feltárta a két szem összerendezett mozgását biztosító pályarendszert. Munkájának fontos szerepe volt abban, hogy két magyar származású tudós is orvosi Nobel-dijat kapott a belső fül működésének kutatásáért.
Számos magyarul, németül és részben franciául közzétett tanulmánya - melyek közül a nagyobb terjedelműek a vese élet- és kórtanára, a fül ívjárataira, az asszociált szemmozgásokra, a hipnózis egyes jelenségeire és a veszettség gyógyítására vonatkoztak - nevét nemcsak a hazai, hanem a külföldi tudományos világ előtt is ismertté tették.
Hőgyes hallásmérő készüléke
Hőgyes kolozsvári munkásságának egyik kiemelkedő eredménye volt, hogy az Alexander Graham Bell által 1878-ban megépített telefont már 1879-ben felhasználta, és halláserősség mérésére alkalmazta. Az általa épített készülék a világon az első audiométernek tekinthető[forrás?]. A két Bell-féle telefont összekötő többszálas huzalkörbe mellékágként csúszkát, vagyis Siemens-féle hidat kötött be. A beszélő a telefonban a hang által keltett áramot az elágazás segítségével bebocsáthatta vagy elzárhatta a hallgató telefonjában. A hang erejét az ellenállásoknak köszönhetően fokozhatta, vagy csökkenthette. A méréseket úgy végezte, hogy megjegyezte a mellékágba beiktatott azon ellenállás nagyságát, amitől kezdve a hallgató észlelni kezdte a hangot. Így megkapta az alany fülérzékenységének alsó határát a Siemens-féle híd egységében mérve.
Hőgyes Endre eredeti hallásvizsgáló készülékéről készült rajz az Orvos Természettudományi Értesítő alapján:
Készítette: Marschalkó G. (?-?) - <a rel="nofollow" class="external text" href="https://epa.oszk.hu/01400/01456/00002/pdf/emerto_1879_04_02_090-102.pdf">Orvos-Természettudományi Értesítő (KOTT), 1879. évfolyam, vol. IV., 100. oldal</a>, Közkincs, Hivatkozás