Gyógyulás a méhek által
Apiterápia
A méhekkel és a méhészeti termékekkel való gyógyítást foglalja magába. Növényi eredetű méhészeti termékek a méz, a virágpor és a propolisz, állati eredetű a méhpempő és a méhméreg.
• Méz: 70-80% invertcukrot (glukóz és fruktóz keveréke) tartalmazó készítmény. 22 féle makro-és mikroelem található benne, teljes értékű ásványianyag-pótlónak tekinthetjük. B1, B2, B3, B6 és C-vitaminforrás, magas az enzimtartalma, antibiotikus hatása van. Gyógyászati felhasználása szerteágazó, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, láz, arcüreggyulladás, emésztési panaszok kezelésére, szorongás oldására egyaránt használható.
• Virágpor: 20 féle aminosavat tartalmazó fehérjeforrás. Az összes létfontosságú vitamint tartalmazza, serkenti az anyagcsere folyamatokat, a belső elválasztású mirigyek működését, segíti a vérképzést és a szívizom munkáját.
• Propolisz: növényi nedvekből származó speciális termék, melyet a méhek fertőtlenítő, ragasztó, tartósító céllal használnak. Jelentősebb hatóanyagai a következők: gyanta, balzsam, viasz, illóolajok, flavonoidok, ásványi anyagok. Erős fájdalom- és gyulladás csökkentő, antioxidáns hatással rendelkezik.
• Méhpempő: a dolgozó méhek hormonváladéka, a méhkirálynő tápláléka. Általános roboráló, teljesítményfokozó, öregedést gátló (anti-aging) szer.
• Méhméreg: a háziméh méregmirigye által termelt méreganyag, melynek jellegzetes aminosava a taurin. Bedörzsölésre és masszázsra szolgáló kenőcsök alkotórésze lehet, helyi izgató hatása miatt. Évszázadok óta alkalmazzák reumatikus fájdalmak, ízületi gyulladások, isiász, allergiás megbetegedések kezelésére. Tilos a has és a fej kezelése. Ellenjavallt az alkalmazása méhcsípés allergia, terhesség, cukorbetegség vese- és májgyulladás esetén.
Forrás: természetgyógyász képzés